دوشنبه 24 مرداد 1401   10:41:00
1398/2/31 سه‌شنبه

امكانات صفحه
 • ارسال به دوستان
 • اضافه كردن به ليست دلخواه مرورگر
 • تعيين صفحه پيش فرض مرورگر
 • چاپ
 • آر.اس.اس
 • آمار بازدید
  تعداد بازدید از سایت: 53318610
  تعداد بازدید این صفحه: 819775
  در امروز: 8955

نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
1400/11/18 دوشنبه
مناسب سازی معابر و اختصاص اعتبار به مساجد و مدارس موضوعات چالشی جلسه تلفیق
موضوع مناسب سازی و استانداردسازی معابر و همچنین اختصاص اعتبار برای کمک به مساجد و مدارس، از جمله موضوعات بحث برانگیز در کمیسیون تلفیق امروز 17 بهمن ماه بود.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای شهر کرج، در جلسه کمیسیون تلفیق با موضوع بررسی بودجه پیشنهادی شهرداری برای سال 1401 که صبح امروز یکشنبه برگزار شد، تعدادی از اعضای شورا با اختصاص بودجه به مناطق برای مناسب سازی و استانداردسازی مخالفت کرده و معتقد بودند این امر در اغلب مناطق اجرایی نشده و به حیات خلوتی در بودجه تبدیل می شود
.


در جلسه مذکور رئیس مرکز پژوهش های شورا با اشاره به عملکرد کشورهای اروپایی در این خصوص اظهار کرد: هم اکنون عمده کشورها به این نتیجه رسیده اند که به جای صرف هزینه برای استانداردسازی و مناسب سازی معابر، احداث شهرک معلولین را در دستور کار قرار دهند. این کشورها با قرار دادن امکانات حمل و نقل رایگان برای این شهرک ها، از هزینه های مرتبط با این حوزه تا حد زیادی کاسته اند.

محمد اسدیان، اندیشه انسان محور در ساخت شهرها را راهکار رهایی از این مشکلات عنوان کرد و افزود: باید خواسته های واقعی کم توانان و ناتوانان را در دستور کار قرار داد چنان که اجرای برخی طرح هایی که مورد خواست این افراد نیست، ضمن هزینه تراشی برای شهرداری، نیازهای اصلی آنان را نیز مرتفع نخواهد کرد.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورا نیز با اشاره به وجود 25 هزار نفر کم توان و ناتوان در شهر کرج، نبود نقشه تراکم جمعیت این افراد در مناطق شهری را به عنوان یک آسیب ارزیابی کرد.

عمار ایزدیار تصریح کرد: متاسفانه بازسازی ها و بهسازی های قبلی بیشتر جنبه نمایشی داشته اند و در جلب رضایت افراد جامعه هدف کمتر موثر بوده است.

ایزدیار، اعمال قوانین استانداردسازی معابر در ساخت معابر جدید را بهترین راهکار در شرایط فعلی ارزیابی کرد و از مسئولان امر خواست با اجرای کار دقیق و اصولی، از بروز مشکلات بعدی پیشگیری کنند.
 
رئیس شورای شهر، اختصاص بودجه به موضوع مناسب سازی را نیازمند پیش بینی بودجه ستادی و مرکزی عنوان کرد.

جواد چپردار خاطرنشان کرد: هزینه کرد متناسب با این بند در مناطق به هیچ روی میسر نیست.

دبیر شورا هم از دیگر منتقدین این بند بود.  مجتبی حاجی قاسمی اختصاص بودجه در این زمینه را به حیات خلوتی برای مدیران و پیمانکاران توصیف کرد که از محل این اعتبار برای سایر اقدامات هزینه خواهند کرد.

بحث اختصاص اعتباری به منظور کمک به مساجد و مدارس در بودجه هر منطقه نیز از موضوعاتی بود که در جریان این جلسه با نظرات متفاوت اعضاء روبرو شد.

انتظار داشتیم هر منطقه پروژه‌ای شاخص ارائه دهد

رئیس کمیسیون تلفیق شورای شهر با بیان اینکه تعداد زیادی از بندهای بودجه برای مناطق شهرداری مشابه دیده شده، عدم پیش بینی طرح های تحول گرایانه و شاخص در هر منطقه را مورد انتقاد قرار داد.

علی قاسم پور تصریح کرد: ردیف های بودجه ای در هر منطقه تکرار می شود که این امر با خواست و انتظار شورا منطبق نیست و به نظر می رسد تمرکز در تصمیم گیری ها به مرکز سپرده شده و مدیران مناطق صرفا مکلف به کسب درآمد هستند.

وی اذعان داشت: انتظار داشتیم شهرداری به واسطه اعتماد به مدیران مناطق، اجرای یک طرح مهم و شاخص در هر منطقه را پیش بینی کرده و تغییراتی را نسبت به روال گذشته ایجاد کند؛ اما این امر در بودجه مشاهده نمی شود.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر درباره اختصاص اعتبار برای کمک به مساجد و مدارس، تاکید کرد: هم اکنون حدود 9 شهرک در کرج وجود دارد که فاقد مسجد است؛ این در حالی است که در برخی محلات و گاهی حتی در یک کوچه سه مسجد با نام های یکسان هست.

حجت الاسلام علیرضا سعیدی، پیشنهاد کرد به جای اختصاص بودجه های اندک به این مساجد، با تجمیع اعتبارات، ساخت مسجد در مناطق فاقد این مکان معنوی را با همکاری مراجع تخصصی در دستور کار قرار دهند.

وی در عین حال این مطلب را یادآور شد که ساخت مسجد از وظایف شهرداری نیست؛ اما بر وظیفه شهرداری مبنی بر زیباسازی و ایجاد معابر مناسب در محدوده مسجدهای احداثی، تاکید کرد.

رئیس شورا که با حذف بودجه کمکی به مساجد و مدارس مخالف بود، یکی از نقاط بسیار پررنگ ارتباط شهروندان با مدیریت شهری را مساجد ذکر کرد. چپردار همچنین مرکز اجرای بسیاری از برنامه ها در مناسبت های ملی و مذهبی را مساجد عنوان کرد.

این مسئول اضافه کرد: اما می توان موضوع تخصیص اعتبار برای ساخت مشارکتی مساجد با دستگاه های متولی امر را در بحث جداگانه و با بودجه ای مجزا، پیگیری کرد.

احداث مسجد از وظایف شهرداری نیست
 

ایزدیار اما با این پیشنهاد مخالفت کرد و این اقدام را جبران عدم اجرای وظایف دستگاه های متولی از جمله مسکن وشهرسازی دانست که با توجه به محدودیت های اقتصادی شهرداری کرج نباید به آن ورود کرد.

رئیس کمیسیون شهرسازی و حقوقی شورای شهر، همسان دیدن اعتبارات کمک به مساجد و مدارس را ناصحیح خواند و تاکید کرد: هزینه های این دو بخش به هیچ وجه یکسان نیست؛ ضمن اینکه ضرورت احداث مدرسه در مناطق باید مورد توجه بیشتر قرار گیرد.

حاجی قاسمی، انجام کار کارشناسی را راه رهایی از مشکلات دانست و افزود: باید برای این مساجد و مدارس طرح های کارشناسی ارائه شده و نیازها و اولویت های مساجد و مدارس در هر منطقه روشن شود.

در این جلسه بودجه پیشنهادی مناطق برای مدارس از ۵۰۰ میلیون تومان به یک میلیارد تومان افزایش یافت. همچنین مقرر شد از اعتبارات هر منطقه ۵۰۰ میلیون تومان برای کمک به مساجد اختصاص یابد.


 


نسخه قابل چاپ
بيشتر
تعداد بازديد اين صفحه: 819775
تعداد بازديد کنندگان سايت: 53318610 تعداد بازديد زيرپورتال: 994235 اين زيرپورتال امروز: 331 سایت در امروز: 8955 اين صفحه امروز: 214
1395/6/25 پنجشنبه
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری کرج می باشد.